SITE SLOGAN

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

22 edycja uroczystej gali wręczenia wyróżnień „Strażaka Roku”

Drukuj PDF

W dniu 14 stycznia 2023 roku na warszawskim Torwarze odbyła się 22 edycja uroczystej gali wręczenia wyróżnień „Strażaka Roku”.

Zgodnie z regulaminem w roku 2022 Jury Konkursu przyznało 10 nominacji do tytułu honorowego “Strażak Roku Województwa Mazowieckiego”. Spośród nominowanych ten jakże zaszczytny tytuł Kapituła przyznała druhom Przemysławowi Sulkowskiemu oraz Józefowi Mikołajczewskiemu z Ochotniczej Straży Pożarnej w Siecieniu, gm. Brudzeń Duży w powiecie płockim, którzy otrzymali ex aequo tytuł ‘"Strażaka Roku 2022”.
Zdarzenie, za które w/w zostali wyróżnieni tym honorowym tytułem miało miejsce w dniu 9 maja 2022 roku w miejscowości Myśliborzyce, gdzie obaj druhowie przejeżdżając swoim samochodem przez tą miejscowość zauważyli na jednej z posesji wydobywający się dym z okna piwnicy budynku. Po zatrzymaniu pojazdu poinformowali telefonicznie Prezesa OSP w Siecieniu o pożarze budynku oraz właściciela posesji o zaistniałej sytuacji w jego domu.

Do czasu przybycia dwóch zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych z Siecienia i Bądkowa Kościelnego oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 z Płocka obaj druhowie przystąpili do działań ratowniczo-gaśniczych.
Przy pomocy dostępnego węża ogrodowego przez otwarte okno w piwnicy druhowie stłumili płomienie, nieco obniżając temperaturę wewnątrz, po czym owijając głowę własnymi ubraniami, z narażeniem własnego życia, weszli do środka zadymionej piwnicy, skąd wynieśli kolejno 4 pełne butle z gazem propan butan, poddając je schładzaniu za pomocą węża ogrodowego. Dalsze działania gaśnicze i zabezpieczające miejsce zdarzenia prowadziły, w międzyczasie przybyłe zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej.

Dzięki prawdziwie bohaterskiej, godnej pochwały postawie Druhowie Przemysław Sulkowski oraz Józef Mikołajczewski zapobiegli wybuchowi rozgrzanych butli z gazem, przez co uratowali dorobek życia właściciela budynku, ale przede wszystkim, przybyli na miejsce zdarzenia strażacy ratownicy OSP i PSP nie byli już narażeni na utratę zdrowia, a być może i życia w wyniku możliwego wybuchu tych butli. Druhowie Przemysław Sulkowski i Józef Mikołajczewski wykazali się godną pochwały ofiarnością i wielką odwagą, a ich wyjątkowa postawa w pełni uzasadnia przyznanie tytułu honorowego ”Strażak Roku 2022 Województwa Mazowieckiego”.

Bohaterowie roku na scenie Torwaru otrzymali okolicznościowe dyplomy i emblematy haftowane, które wręczyli Druh Antoni Jan Tarczyński – Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, Druh Zbigniew Gołąbek – Wiceprezes Zarządu i Przewodniczący Kapituły Konkursu oraz Druh Zbigniew Kaliszyk. A także listy gratulacyjne i nagrody finansowe ufundowane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika, które wręczył przedstawiciel Marszałka Druh Wiesław Kołodziejski. Nagrodę rzeczową ufundowaną przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – agregaty prądotwórcze dla jednostki OSP wręczył Zastępca Mazowieckiego Komendanta st. bryg. Artur Gonera. Rzeczową nagrodą indywidualną były hełmy strażackie Vulcan NEO ufundowane przez producenta firmę Brandbull Polska S.A. z Kalisza.

GALERIA ZDJĘĆ

NIE DLA CZADU

STRAŻAK

Nasze Bezpieczeństwo

You are here: Aktualności 22 edycja uroczystej gali wręczenia wyróżnień „Strażaka Roku”