SITE SLOGAN

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

"Strażacy dla Niepodległej" Koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Drukuj PDF

Koncert „Strażacy dla Niepodległej”

 

W dniu 9 listopada w Katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze odbył się koncert „Strażacy dla Niepodległej”. Przedsięwzięcie zostało zaplanowane przez Prezydium ZOW ZOSP RP woj. mazowieckiego i dyrektora zarządu wykonawczego OW ZOSP RP jako główne wydarzenie wojewódzkich strażackich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Co roku w listopadzie środowisko strażackie – wspólnie ochotnicy i strażacy PSP biorą udział we mszy św. koncelebrowanej za Ojczyznę i strażaków walczących o niepodległość. W tym szczególnym roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, chcąc nadać szczególną rangę listopadowym uroczystościom, Oddział Wojewódzki ZOSP RP uchwalił obchody, na które złożyły się: msza św. za strażaków, złożenie wieńców i wiązanek pod tablicą upamiętniającą poległych strażaków oraz koncert. 
Uroczystą mszę św. poprzedzającą koncert odprawił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, który podczas kazania mówił o etosie strażackiej służby.

W hołdzie strażakom poległym w walkach i akcjach wspólny wieniec złożyli Prezes Zarządu OW ZOSP RP i Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Złożono również wiązanki od: Marszałka Województwa Mazowieckiego, Wojewody Mazowieckiego, Zarządu Głównego Związku OSP RP i wieniec od mazowieckich Ochotniczych Straży Pożarnych. Podczas gdy delegacje składały wieńce, prowadzący uroczystość odczytał nazwiska strażaków poległych w walkach o ojczyznę w latach 1918 -1921 i ich przynależność do OSP. Podkreślił, że w ten pamiętne dni listopada 1918 roku, gdy rozbrajano oddziały zaborców i okrzyknięto niepodległość to właśnie strażacy ochotnicy byli największą polską organizacją paramilitarną.

Koncert rozpoczął się odegraniem hymnu państwowego i hymnu strażackiego. Na program złożyły się recytacje, pieśni patriotyczne i religijne w wykonaniu dwóch chórów oraz solistów sceny narodowej i scen warszawskich, występ orkiestry strażackiej OSP w Kaskach. Artyści występowali strojach historycznych. Komentarz traktował o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości i udziałem w nich strażaków.

W uroczystościach wzięły udział 42 poczty sztandarowe OSP, w tym poczet Związku OSP RP, Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Zarządu OW ZOSP RP woj. mazowieckiego, a także liczne delegacje strażackie z powiatów woj. mazowieckiego. Wśród delegacji była młodzież z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Wojewódzkiej PSP, samorządów, przybyli mieszkańcy Warszawy.

Podczas uroczystości Prezes Antoni Jan Tarczyński wręczył cztery pamiątkowe statuetki Ochotniczycm Strażom Pożarnym obchodzącym w 2018 roku 100-lecia powstania : OSP w Dębnowoli, OSP w Grygrowie, OSP w Kruszu i OSP w Rębkowie. Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego na okoliczność obchodów 100 lecia  odzyskania przez Polskę niepodległości, ustanowiło statuetki dla ochotniczych straży założonych w 1918 r.

20 Ochotniczych Straży Pożarnych, stulatek, otrzymało pamiątkowe albumy wydane przez ZG ZOSP RP „W jedności siła”.

Koncert został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny objęły TVP3 i Radio Warszawa. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Scenariusz koncertu, reżyseria i prowadzenie Ryszard Nowaczewski.

             Wszystkim, którzy 9 listopada wspólnie z nami świętowali udział strażaków w odzyskaniu niepodległości, składamy serdeczne podziękowanie.


NIE DLA CZADU

Mazowsze dla SYRII

Nasze Bezpieczeństwo

You are here: Aktualności "Strażacy dla Niepodległej" Koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości